Get in touch

Interactive Bar

Google Services

Translate

Translate

Brierley Forest

Primary and Nursery School

Maths

Monday:

This week we are going to be learning all about money!

What is money?

What do we use it for?

Do you know the amount of the different coins?

 

Let's learn about each of the coins!

 

What do you notice about each of the coins? What can you see on them? Are they all the same size and shape? Do they all have the same number at the bottom?

 

Each coin has a value of money and we can add them together to make a bigger amount so we can pay for things. 

 

For example: 

 

This is also the same as...

 

Let's learn the money song to help us remember what each coin means! 

 

 

Tuesday: 

Today we are going to be ordering coins from 1p to 20p. 

Have a look around your house or ask your grown up if they have the coins 1p, 2p, 5p, 10p and 20p.

 

Can you put them in order from the lowest to the highest?

 

Now click on the picture below to order the coins from 1p to 20p. 

Can you put them in the correct order?

 

 

Wednesday: 

Today we are going to do some counting with coins and work out the total amount. 

 

Follow the PowerPoint below to work out how much money is in the piggy bank. 

Thursday: 

 

Each coin has a value of money and we can add them together to make a bigger amount so we can pay for things. 

 

For example: 

 

This is also the same as...

 

 

 

Today we are going to role play going to the shops. 

 

Can you find some items from around your house and label them with a price tag?

Put some coins into a small bag so you can imagine you are going to the shops to buy something. 

Read the price tag and think about how you are going to pay for your item?

What coins will you use?

Is there a different way you could pay for your item? 

 

Friday: 

Today we are going to solve some problems with money!

Remember the coins we have learnt this week and their values and we might also need to use the skill of counting on to help us too. 

 

"If I have 5p and I want to pay for a banana which is 7p, how much more do I need?" 

 

 

We know that the banana costs 7p, and we have 5. So put 5 in your head and count on until you get to 7.

Remember to use your fingers to help you.

 

Ready... 5 (in your head) 

 

We would need 2p more. 

 

Let's try another one. 

 

"If I have 11p and I want to pay for an apple which is 15p, how much more do I need?" 

 

 

 

"If I have 15p and I want to pay for an orange which is 20p, how much more do I need?"

 

 

Top